Diğer Başlıklar
 
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Türkiye Kalkınma Bankası 75 Milyon Avro Kredi Aldı
 
Ana Sayfa \ Ana Sayfa Gruplar \ Kalkınma´dan Haberler \ Kalknma Haberler 2011 \ Türkiye Kalkınma Bankası 75 Milyon Avro Kredi Aldı

Türkiye Kalkınma Bankası 75 Milyon Avro kredi aldı


Bankamız ile Avrupa Yatırım Bankası arasında KOBİ lere yönelik 75 Milyon Avro’luk kredi anlaşması imzalandı.

Bankamız ile Avrupa Yatırım Bankası (AYB) arasında 9 Mayıs 2012 tarihinde 75 Milyon Avro’luk “KOBİ’ler ve Büyük İşletmeler için Geliştirme Kredisi/B (Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği için TKB Geliştirme Kredisi)” adıyla yeni bir kredi anlaşması imzalandı.

Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği projelerinin finansmanında kullanılmak üzere Hazine Müsteşarlığı garantörlüğünde sağlanan 75 Milyon Avro’luk kredi anlaşması imza töreni Hazine Müsteşarlığı’nda yapıldı.

Türkiye Kalkınma Bankası 2002 yılından beri AYB ile sürdürdüğü başarılı işbirliği kapsamında yaptığı anlaşmalarla 462,5 Milyon Avro tutarında kaynak sağlamıştır. Bu sürecin devamı niteliğinde olan “KOBİ’ler ve Büyük İşletmeler için Geliştirme Kredisi/B (Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği için TKB Geliştirme Kredisi)” ile AYB’nin belirlediği sektör kısıtlamaları dışında kalan çevresel avantaj sağlayacak, iklim değişikliğini önlemeye ve sera gazı salınımlarının azaltılmasına yönelik; Yenilenebilir Enerji, Enerji Verimliliği, elektrik dağıtım kayıpları ve co-jenerasyon yatırımları desteklenecektir.

Söz konusu kaynak ile toplam yatırım tutarı 50 Milyon Avro’yu geçmeyen projeler, yatırım tutarının % 50 si oranında kredilendirilebilecektir.

Yapılan imza töreninde kısa bir teşekkür konuşması yapan Genel Müdür Vekili Metin Pehlivan, 2011 yılı sonu itibariyle Bankamızca yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği yatırımlarıyla ilgili 132 adet projenin değerlendirildiğini, kurulu kapasitesi 1.286 Mw olan 85 adet projeye 2.784.000.000 TL ( 1.6 Milyar USD) kredi tahsisi yapıldığını ve bugün itibariyle 24 tesisin elektrik ürettiğini açıklamıştır.

Bu güne kadar destekleriyle KOBİ’lerin yanında olan Bankamız, sağladığı yeni kredi kaynaklarıyla sanayi, turizm, sağlık, eğitim, bilgi teknolojileri ile yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği sektörlerindeki yatırımcıları desteklemeye devam edecektir.